wtorek, 2 października 2018

Sagę o Wiedźminie, autorstwa Andrzeja Sapkowskiego - poleca Zuzanna Brodzicka


Tym razem wpis o książkach. O najlepszych książkach, oczywiście. Dzisiaj akurat pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów fantastyki... 


Jeśli nie macie pomysłu na to, co przeczytać w najbliższym czasie, zachęcam do zapoznania się z ,,Sagą o Wiedźminie", autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Pewnie niejednemu z was tytuł ,,obił się o uszy", chociaż ostatnio dużo mówi się zwłaszcza o grze i większość niestety na niej poprzestaje. To wielki błąd, biorąc pod uwagę to, co się traci, nie zaglądając nawet na chwilę do wykreowanego przez polskiego pisarza uniwersum.

Uniwersum, które zadziwi swoją złożonością i mnogością ras w nim występujących - większość gatunków będzie wam znana z innych popularnych książek fantasy, ale te z ,,Sagi o wiedźminie" zachowują się w dość nietypowy sposób (moim faworytem jest wampir- abstynent). Ciekawa jest też rola kobiet w tym niezwykłym świecie, o jakże swojskim, słowiańskim klimacie. Żadna z nich nie czeka biernie na to, co przyniesie jej życie, ale bierze sprawy we własne ręce (co odróżnia sagę od wielu innych książek tego gatunku). Niektóre z nich, zwłaszcza czarodziejki, okazują się być wręcz niezbędne do utrzymania pokoju na świecie (a inne trzeba powstrzymywać, żeby świat nie został obrócony w proch). 

Każdego z głównych i drugoplanowych bohaterów szczegółowo opisano, przedstawiono jego wady i zalety (tak, nie ma tam miejsca na Mary Sue - każdy ma jakieś słabe strony). Geralt i jego kompani to nie żadne papierowe kukiełki - są tak ludzcy, tak pełnokrwiści, że łatwo byłoby ich sobie wyobrazić w codziennym życiu (bo któż nie kocha na przykład Jaskra, z tą jego barwną osobowością i mnóstwem przywar?) Opisy przyrody czytało mi się naprawdę przyjemnie, napisano je plastycznie, co sprawia, że człowiek jeszcze bardziej ,,wsiąka" do wiedźmińskiego świata. 

Nie sposób zapomnieć także o fabule, która, mówiąc wprost, zaskakuje. Dużo w niej dość intrygujących zwrotów akcji, tak, że będziecie po prostu ,,pożerali" kolejne części, czekając na finał, który już od lat jest przedmiotem gorącej dyskusji wszystkich fanów. 

Jeśli ktoś lubi ironiczne wypowiedzi, proza Sapkowskiego z pewnością przypadnie mu do gustu. Dialogi wypadają naturalnie, a całość przyprawiono szczyptą czarnego humoru. 

Na koniec, coś o głównym bohaterze. Geralt to postać niesztampowa, czasem nieco irytująca, ale zawsze z napięciem śledziłam jego losy, podobnie jak dziecka, z którym go ten los złączył - Cirilli. Relacje między nimi są szczere, prawdziwe. Nie obejdzie się bez wzruszeń, ale saga to z pewnością nie wyciskacz łez. Nie brakuje tu także mocniejszych fragmentów, jak choćby dokładnych opisów scen balistycznych (aż czasem miałam ochotę krzyknąć: ,,Uważaj! Gdzie ty idziesz?!") które sprawiły, że czytało się z zapartym tchem. 

Ogólnie rzecz biorąc, polecam ją każdemu, kto lubi książki ze sporą ilością akcji, ale jednocześnie dające do myślenia. Niejeden zagorzały przeciwnik fantastyki przekonał się do tej sagi, więc może i wy dacie się porwać w świat przepięknych krajobrazów i epickich przygód, o których tak chętnie układano pieśni? (no, może raczej scenariusze do seriali, ale powyższe ładniej brzmi). Tak czy inaczej, zachęcam do przeczytania!

autor: Zuzanna Brodzicka / III miejsce w konkursie Link do literatury

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz